Arabanızın periyodik bakım zamanını beklemek yerine aracınızın bakımını her zaman ön planda tutmalısınız. Aracınızı ilk 1.500km’de çok hızlı kullanmak aracınızın motoru henüz tam olarak açılmadığı için motora zarar verecektir.

Aracınızın motoru aracınızın beyni gibidir. Eğer aracınıza yanlış ya da kalitesiz akaryakıt alımı yaparsanız, motor ve motor ateşleyicilerinin içinde biriken tortular zaman içinde aracınızın motoruna zarar vermeye başlayacak, arabanızdan istediğiniz verimi almanız zorlaşacaktır. Doğru ve kaliteli akaryakıt alımı motorunuzun ömrünü uzatarak, size sağlıklı bir sürüş sağlar.

 Arabanızı zorlayacak aşırı yükten her zaman kaçının. Arabanızın üst ve arka bölümlerine aşırı ağır yük yüklemek, aracınızın aktarma organlarının daha hızlı aşınmasını neden olur. Ayrıca aracınıza yaratacağı baskı sebebiyle yol tutuşunda da zorlanmalar meydana gelir.

 Aracınızın motor yağının nasıl kontrol edileceğini öğrenin. Aracınızın yağ bakımını güvenilir ve bu konuda uzman kişilerce yaptırmanız aracınızın bakımı için önem arz eder. Ayrıca aracınızın motorunu aşınmalardan koruyacak en iyi motor yağlarını tercih etmeniz aracınızın ve araç motorunuzun ömrünü uzatacaktır. Yanlış ya da kalitesiz yağ tercihinde bulunmanız motorunuzu aşınma tehlikesiyle baş başa bırakır.

 Arabanızın motorunu koruma altına aldığınızı düşünüyorsanız, sıra arabanızın lastiklerine geldi demektir. Arabanızın lastiklerinin havasının kontrolü her zaman gözetiminizde olmalıdır. Lastiklerinizin bakımı işinde uzman kişilerce tarafından yapılmalıdır. Aracınızın lastiklerinin havası her zaman fabrikanın verdiği değerlerle uyuşmalıdır. Eğer değerlerde bir değişme ya da lastiklerde bir aşınma varsa lastiklerinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Aracınıza uygun olmayan lastikler aracınızın daha fazla akaryakıt yakmasına neden olmaktadır. Eğer bütçenizi düşünüyorsanız, aracınız için uygun lastik seçimi yapmalısınız.

 Soğuk havalarda aracınızın antifrize ihtiyaç duyduğunu asla unutmayın. Antifriz seçimizi kaliteden yana yapmaya özen gösterirseniz, aracınızın motoru soğuk havalardan etkilenmeyecektir.

 Ayrıca can güvenliğiniz için, aracınızın frenlerini ve ehliyet kemerinizin bakımını ihmal etmeyin.

Eğer ehliyet kemerinizde bir aşınma gerçekleşirse, en kısa sürede değiştirmeyi unutmayın.

Aracınızın iç ve dış temizliğine önem verin. Unutmayın ki kısa vadede sık sık yapılan bakımlar uzun vade de size kar olarak geri dönecektir. 


Warning: include(blog.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/capcomtr/public_html/pages.php on line 27

Warning: include(blog.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/capcomtr/public_html/pages.php on line 27

Warning: include(): Failed opening 'blog.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/capcomtr/public_html/pages.php on line 27